Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

Ecologiq Sp. z o.o.

Gdańsk

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Budowa domu – wybór firmy i technologii drewnianej

Autor: Ecologiq Sp. z o.o., publikacja: 2016-03-31

Mam nadzieję, że poniższe informacje będą dla Państwa interesujące i pomocne w podjęciu tej kluczowej decyzji, jaką jest wybór producenta domu.

Pierwszy etap: Produkcja i wybór firmy

W Polsce są już fabryki domów, które opierają produkcję na najnowocześniejszych maszynach oraz najnowocześniejszej linii produkcyjnej. Takie zaplecze daje nie tyle gwarancję jakości wykonania, odmierzaną maszynowo z dokładnością co do 1 mm, ale i wydajność, która gwarantuje terminowość wykonania, a co najważniejsze możliwości zaawansowanej prefabrykacji, do minimum skracającej czas montażu.

Drugi etap: Technologia

W kilku podstawowych elementach chciałbym przedstawić Państwu technologię wykonania i odzwierciedlić jakość oraz dbałość o najmniejszy detal, które w konsekwencji przekładają się na satysfakcję z użytkowania domu.

a. Ściany zewnętrzne

Rys 1. Detal ściany

Zdjęcie nr 1

Na co należy zwrócić uwagę?

  1. Na konstrukcję drewnianą, która jest tak zwaną masywną konstrukcją niemiecką (najmniejszy przekrój w ścianie to element o wymiarach 200 x 60mm). Dzięki takiej technologii wykonania sama konstrukcja ma charakter statyczny, bez konieczności spinania jej dodatkowymi płytami. Co istotne, wszystkie stosowane elementy konstrukcyjne wykonywane są z drewna klejonego KVH, czyli wysoce przetworzonego materiału drzewnego, dzięki czemu mamy nie tylko gwarancję niskiej wilgotności drewna, ale i eliminujemy praktycznie do zera możliwość niewłaściwej pracy materiału, jak choćby skręcanie…
  2. Na materiały izolacyjne technologii. Na przykład materiały ekologiczne wytworzone są z naturalnych włókien drzewnych, są efektywne, jako że nie tylko świetnie izolują ścianę zimą, ale i chronią budynek przed ciepłem zewnętrznym w lecie, ale co najważniejsze są całkowicie dyfuzyjne. Oznacza to, że cała ściana oddycha, dając najwyższy komfort mieszkania wewnątrz budynku (parametr niemożliwy do uzyskania w przypadku tak popularnego jeszcze – niestety - styropianu).
  3. Warto, by zastosowana była tak zwana ścianka techniczna od wewnętrznej strony konstrukcji drewnianej. Dzięki takiemu elementowi nie tylko stwarzamy miejsce na swobodne przeprowadzenie instalacji, ale też dodatkowo gwarantujemy tak ważną, a często bagatelizowaną szczelność blokady pary wodnej. Co ważne, również nawet tak zwana folia paroizolacyjna jest „smart”, a dokładniej „aktywna”, czyli zmienia swoje parametry w zależności od temperatur czy wilgotności wewnątrz i na zewnątrz budynku.

Tak przygotowana ściana uzyskuje współczynnik przenikania na poziomie U=0,13 W/m2K.

b. Połać dachowa

Rys 1. Detal połaci dachowej

Zdjęcie nr 2

W przypadku tej przegrody pokazana jest cała filozofia budowy opisana powyżej, filozofia zgodna z fizyką budowli. Co warte podkreślenia, w przypadku naszej oferty standardem jest izolacja nakrokwiowa.

Takie rozwiązania technologiczne dają nam współczynnik przenikania ciepła przez dach na poziomie U=0,11 W/m2K.

Trzeci etap: Zakres wykonania

Bardzo ważne, by na etapie sporządzenia oferty były zawarte takie informacje:

  1. fundament – płyta fundamentowa,
  2. projekt wykonawczy wraz z przystosowaniem do technologii wykonania,
  3. ściany zewnętrze (w jakim są zakresie),
  4. połać dachowa,
  5. ścianki działowe,
  6. strop,
  7. instalacje,
  8. stolarka okienna i drzwiowa,
  9. gwarancja,
  10. pozostałe, czyli transport prefabrykatów i materiałów (kto za to płaci) oraz montaż na placu budowy (czas, referencje).

Pamiętajmy, że cena to tylko jeden ze składników. Warto zwrócić uwagę na jakość materiałów, jakość wykonania czy też zakres prac oferowanych przez wykonawcę. W końcu dom budujemy na lata.



Opracowano:
Piotr Grudziński
Ecologiq Sp. z o.o.

Domy szkieletowe - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 30 449 Specjalistów od Domów Szkieletowych najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych: